Hotele i restauracje świadczą usługi, gwarantując swoim Gościom i Klientom pewną dozę zaufania. Wiąże się to zwykle z szacunkiem dla Klienta i wiarą w jego dobre intencje. Zdarza się jednak, że zamiary osoby korzystającej z usług hotelowych nie są tak krystaliczne. Prezentujemy listę 10 oszustw, z którymi najczęściej możecie się spotkać w hotelach i restauracjach.
1. PRZEKRĘT NIGERYJSKI
Polega na dokonaniu z dużym wyprzedzeniem obszernej rezerwacji dla grupy osób, podaniu numeru skradzionej bądź zeskanowanej akcesoriami skimmingowymi karty kredytowej. Zamawiający bezprawnie autoryzuje hotel do pobrania dużej kwoty z karty, a następnie po pewnym czasie anuluje rezerwację, prosząc o zwrot pieniędzy przelewem, tym razem na swoje konto. Jeśli hotel da się nabrać – pieniądze przepadły, bo środki pobrane z karty kredytowej będą musiały zostać zwrócone jako ściągnięte bezpodstawnie.
2. KRADZIONA KARTA KREDYTOWA
Z uwagi na rozwijający się proceder wykradania danych kart kredytowych zdarza się, że Klient robi rezerwację przez Internet, gwarantuje ją lub płaci online podając szczegóły karty kredytowej. Korzysta z usług hotelu, a po wyjeździe okazuje się, że… podana karta nie należała do niego.
3. „SPADY”
Zdarzają się, niestety, dość często – jeśli tylko hotel nie stosuje procedur zagwarantowania rezerwacji zaliczką, danymi karty kredytowej czy pełną zapłatą za pobyt przy zameldowaniu. Klient melduje się na podstawie swoich lub fałszywych danych osobowych (Recepcjonisto, czy weryfikujesz dane, które Klient wpisuje na karcie meldunkowej??). O poranku natomiast, korzystając z wyjścia ewakuacyjnego, którego nie widzi recepcja, opuszcza hotel. Bywają Goście, którzy wcześnie rano, przed zmianą recepcjonistów, zanoszą swoje walizki do samochodu, a następnie przed 12 wychodzą, uśmiechając się do recepcjonisty, który niczego nie podejrzewa, widząc, że Goście nie znieśli jeszcze walizek. W restauracjach natomiast pojawiają się amatorzy darmowego jedzenia, którzy w płatniku zostawiają pocięte papierki lub po prostu znikają, kiedy kelner przygotowuje rachunek. Nie oszukujmy się – tacy goście (umyślnie z małej litery!) to nasi najwięksi wrogowie!
4. PRZERZUCENIE RACHUNKU
W oszustwie biorą udział dwie osoby. Jedna z nich siada przy stoliku i zamawia coś drobnego, np. kawę. Druga z nich zajmuje stolik obok pierwszego Klienta i generuje znacznie większy rachunek. Następnie przy rozliczeniu przekazuje kelnerowi, że płatność będzie zrealizowana przez osobę w sąsiednim stoliku, łapiąc z nią kontakt wzrokowy, wymieniając uśmiechy i skinienia głową, co ma zapewnić kelnera o prawdziwości tego faktu. Jeśli kelner nie potwierdzi u Klienta nr 1 chęci zapłaty, odmówi on później uregulowania należności, które przecież nie zostały naliczone za jego zamówienia.
5. MINI-BARY
Goście prześcigają się w wymyślaniu sposób na uniknięcie płatności za korzystanie z mini-baru. Odpowiednio ułożone papierki po batonikach, wysysanie zawartości puszki strzykawką, wlanie wody zamiast wódki połączone z przyklejeniem banderoli… Pisaliśmy o tym na naszym facebookowym portalu Recepcjonista Hotelowy, na który Cię zapraszamy!
6. KRADZIEŻ Z POKOJU
To oszustwo jest znacznie prostsze do przeprowadzenia w hotelach niższej klasy, bez zamków magnetycznych lub zbliżeniowych, umożliwiających sczytanie ostatnich wejść do pokoju. Klient zgłasza w recepcji kradzież wartościowego przedmiotu z pokoju. Aby uniknąć konfliktu i kontrowersji osoby zarządzające hotelami starają się, nie sprawdzając faktów, wynagrodzić stratę Gościowi. Niesłusznie!
7. PRALNIA
Klient przesyła do hotelu sowity rachunek za pranie swoich rzeczy w pralni chemicznej twierdząc, że podczas ostatniego pobytu jego ubrania zostały pochlapane czerwonym winem przez bliżej niesprecyzowanego lub konkretnego kelnera. I znowuż zdarza się, że zamiast sprawdzić fakty, hotelarze starają się zrekompensować Klientowi jego straty.
8. BUDZENIE
Gość melduje się i spędza w hotelu noc. Następnego poranka przychodzi zdenerwowany do recepcji domagając się zwrotu pieniędzy za pokój z uwagi na spóźnienie się na lot. Powód: nie został obudzony przez recepcję pomimo tego, że zamawiał usługę budzenia wieczorem. Ciężko będzie udowodnić Klientowi, że tego nie zrobił, prawda?
9. WYPADEK
Gość perswaduje osobie zarządzającej dowolny wypadek losowy. Poślizgnięcie na mokrej podłodze, oblodzonym parkingu, porażenie prądem, spowodowanie dziury w ubraniu podczas prasowania. Możliwości są tysiące.
10. KLEPTOMANIA
Niektórzy Klienci sądzą, że całość wyposażenia pokoju jest wliczona w cenę. Wynoszą więc ręczniki, szlafroki, kapcie, prześcieradła, lustra, szklanki, obrazy, piloty do telewizorów, niektórzy nawet telewizory…
Zapobieganie większości z tych oszustw jest bardzo trudne, czasami wręcz niewykonalne. Pamiętajcie więc: obserwujcie Gości, stosujcie zasadę ograniczonego zaufania i… nie oceniajcie ludzi po wyglądzie, bo bywa to bardzo złudne. Życzymy Wam jak najmniej takich sytuacji!